Waimea Harriers
run for your life

 
Home

Home

Join

Results

Club Contacts 2016

Events Calendar 2016

Walkers Page

Photo Gallery

Who We Are

Links



 
 
Club Cross Country 2002
We couldn't have wished for better conditions for this race. A great race in the senior men's grade with Jon Linyard just managing to hold out Brian Kemp on the line. After tailing Phil Wright for much of the veteran men's race, John Thirkettle kept on the pressure and came through with a 10 second advantage at the line.
Place Name Time Grade
Senior Men 12000m
1 Linyard, Jon 0:50:52 SM
2 Kemp, Brian 0:50:53 SM
3 Bowman, Cliff 0:51:19 SM
4 Leaning, Simon 0:59:20 SM
5 Nish, Daryl 1:02:08 SM
6 McKenzie, Clayton 1:14:22 SM
7 Cook, Alistair 1:17:12 SM
Senior Women 8000m
1 Paton, Karen 0:39:20 SW
Veteran Men 8000m
1 Thirkettle, John 0:32:10 VM
2 Wright, Phil 0:32:20 VM
3 Merrin, Elton 0:33:28 VM
4 Marshall, Gary 0:33:45 VM
5 Barker, Andrew 0:36:45 VM
6 Newman, Barry 0:37:25 VM
7 Dumont, Eric 0:37:32 VM
8 Denton, Roger 0:37:34 VM
9 Inwood, Pete 0:38:08 VM
10 Hughes, Pete 0:38:31 VM
11 Heron, Brian 0:38:53 VM
12 McNabb, Ian 0:39:11 VM
13 Patrick, Bruce 0:39:13 VM
14 Markham, Steve 0:39:20 VM
15 Johnson, Brian 0:39:35 VM
16 Greep, Phil 0:39:54 VM
17 Bartlett, Dennis 0:41:20 VM
18 Duignan, David 0:41:21 VM
19 Shaw, Murray 0:42:15 VM
20 Harris, Greg 0:44:18 VM
21 Bonny, Martin 0:45:44 VM
22 Van Der Veldt, Jos 0:48:38 VM
23 Fitton, John 0:58:42 VM
Veteran Women 6000m
1 Lautenslager, Debra 0:28:24 VW
2 Harris, Janice 0:30:13 VW
3 Staples, Pura 0:31:45 VW
4 Kerse, Fran 0:32:15 VW
5 Sillery, Linda 0:32:42 VW
6 Pascoe, Dawn 0:33:27 VW
7 Fothergill, Terri 0:34:57 VW
8 Sullivan, Mary 0:37:02 VW
9 McIntosh, Marion 0:44:08 VW
U10 boys 1000m
1 Shepherd, Andrew 0:05:52 U10B
2 Murphy, Karl 0:07:29 U10B
U10 girls 1000m
1 Taylor, Hannah 0:05:46 U10G
2 Johnson, Breanne 0:06:26 U10G
3 Shepherd, Hannah 0:07:31 U10G
4 Merrin, Talia 0:07:58 U10G
5 Staples, Courtney 0:08:12 U10G
6 McKnight, Brianna 0:08:15 U10G
U12 boys 2000m
1 Boyd, Daniel 0:10:18 U12B
2 Feldwick, Shaun 0:10:22 U12B
U12 girls 2000m
1 Harris, Jodie 0:11:13 U12G
2 Bonny, Charlotte 0:12:15 U12G
3 Hancock, Ashleigh 0:12:52 U12G
4 Bourke, Brigid 0:14:33 U12G
U14 boys 3000m
1 Russ, Matthew 0:13:43 U14B
2 Jessop, Gareth 0:14:37 U14B
3 Taylor, Henry 0:15:20 U14B
U14 girls 3000m
1 Langford, Georgina 0:18:42 U14G
U16 boys 4000m
1 Bishell, Mark 0:17:36 U16B
2 Smith, Daniel 0:18:05 U16B
3 Johnson, Robert 0:21:49 U16B
U16 girls 4000m
1 Russ, Mandy 0:19:28 U16G
2 Murray, Tessa 0:21:06 U16G
3 Gribbon, Sarah 0:24:23 U16G
U18 men 8000m
1 Fletcher, Kieran 0:34:35 U18M
2 Croawell, Sam 0:38:32 U18M
U18wo men 6000m
1 Langford, Adrienne 0:31:05 U18W
2 Taylor, Kate 0:31:49 U18W
U20 men 8000m
1 Harte, Christopher 0:34:12 U20M
2 Bennison, David 0:36:37 U20M
Walkers Men 6000m
1 Harte, Michael 0:38:39 WalkM
2 Clarkson, Gordon 0:47:21 WalkM
3 Russ, Stephen 0:49:25 WalkM
4 Spooner, Rod 0:49:58 WalkM
5 Paton, John 0:56:53 WalkM
Walkers Women 6000m
1 McNabb, Heather 0:47:14 WalkF
2 Currie, Denise 0:50:17 WalkF
3 Paton, Gladys 0:55:18 WalkF
4 Denton, Annette 0:56:27 WalkF
5 McIndoe, Susanne 1:03:03 WalkF
6 Goodger, Katrina 1:09:51 WalkF