Waimea Harriers
run for your life

 
Home

Home

Join

Results

Club Contacts 2016

Events Calendar 2016

Walkers Page

Photo Gallery

Who We Are

Links



 
  Club Cross Country Champs 2004


Senior Men 10k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Simon Leaning

37.47

SM

W

2

Tom Vaughan

37.58

SM

W

3

Jon Linyard

38.46

SM

W

4

Pete Newbury

40.33

SM

N

5

Brian Kemp

41.37

SM

W


Senior Women 8k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Belinda Wimmer

30.13

SW

W

2

Taryn Beattie

31.19

SW

W

3

Karen Linyard

36.42

SW

W







Vet Men 8k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Murray Hart

28.59

WM

W

2

John Thirkettle

29.01

WM50

W

3

Phil Wright

29.26

WM

W

4

Tim Cross

30.24

WM

N

5

Dave Dixon

30.36

WM

N

6

Bill Revell

30.57

WM

N

7

Derek Shaw

31.07

WM50

N

8

Gary Marshall

31.19

WM

W

9

Paul Thornton

31.38

WM

N

10

Ian Morrison

32.02

WM50

N

11

Pete Hughes

32.06

WM

W

12

Barrie Neuman

32.07

WM

W

13

Rob Stevenson

32.12

WM

N

14

Herman Van Gessell

32.21

WM50

N

15

Steve Flaus

32.57

WM

W

16

Bruce Patrick

32.59

WM50

W

17

Norman Carrington

33.11

WM60

W

18

Mark Cornaga

33.22

WM

W

19

Don Wardle

33.25

WM

W

20

Andrew Barker

33.36

WM

W

21

Wayne Lloyd

33.55

WM50

W

22

Paul Burton

34.43

WM

N

23

Kevin Hillier

35.18

WM50

N

24

Ian Mcnabb

35.24

WM50

W

25

Robert Rae

36.31

WM50

W

26

James Upton

36.49

WM

N

27

Martin Bonny

37.12

WM

W

28

Peter Marshall

37.42

WM50

N

29

Mark Dempster

37.45

WM

N

30

Gary Holz

38.17

WM60

N

31

Paul Meeson

38.35

WM

N

32

Phil Greep

39.19

WM50

W

33

Mike Reidie

40.16

WM

N

34

Eric Verstappen

42.02

WM50

N

35

Donald Gunn

42.07

WM50

W

36

John Fitton

56.11

WM50

W







Vet Women 6k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Maria Hillier

26.03

VW50

N

2

Pura Staples

27.00

VW

W

3

Liz Coke

28.10

VW

W

4

Odette Llewellyn

29.43

VW50

W

5

Fran Kerse

30.17

VW50

W

6

Linda Sillery

31.07

VW50

W

7

Eilleen Beattie

33.20

VW

W

8

Marion McIntosh

37.39

VW50

W

9

Mary Hawkins

64.25

VW70

W







Under 10 Girls 1k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Lily Hospers

5.33

U10

N

2

Nicole Weir

5.36

U10

N

3

Sarah Reidie

6.25

U10

N

4

Hannah Shepherd

6.29

U10

W

5

Melissa Kerslake

6.30

U10

W

6

Talia Merrin

6.43

U10

W

7

Jacinta Dempster

6.49

U10

N

8

Danielle Hughes

7.15

U10

W

9

Brianna Dempster

8.01

U10

N







Under 10 Boys 1k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Amohia Busby

6.16

U10

W

2

Jamie Shaw

8.33

U10

N







Under 12 Girls 2k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Hazel Bowering-Scott

8.22

U12

N

3

Lara Malcolm

8.53

U12

N

4

Anne Hospers

9.15

U12

N

6

Jade Barnes

9.33

U12

W

7

Lucy Just

11.09

U12

W

8

Courtney Staples

11.32

U12

W

9

Rebecca Reidie

11.45

U12

N

10

Claire Cadwaldader

11.59

U12

W







Under 12 Boys 2k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Craig Lautenslager

8.53

U12

W

2

Chris Corbert

9.24

U12

N







Under 14 Girls 3k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Tara Farrer

13.04

U14

W

4

Oliva Bird

14.44

U14

N







Under 14 Boys 3k




Place

Name

Time

Grade

Club

2

Jay Martin

13.12

U14

N

3

Kendal Martin

13.20

U14

N

5

Jessie Barnes

14.47

U14

W







Under 16 Girls 4k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Petra Bolitho

16.42

U16

N

2

Sally Heaphy

18.49

U16

W







Under 16 Boys 4k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Jules Riley

14.33

U16

W

2

Matthew Russ

15.26

U16

W

3

Harry Dixon

15.50

U16

N

4

Chris Max

16.24

U16

N

5

Zeb Martin

16.29

U16

N

6

Jeremy Newton

16.39

U16

W

7

Elijah Burton

16.43

U16

N

8

Gareth Eyre

18.50

U16

n/a

9

Ben Reidie

19.19

U16

N

10

Hamish Upton

19.20

U16

N







Under 18 Girls 4k




1

Mandy Russ

16.15

U18

W

2

Terra Dumont

16.35

U18

W

3

Olivia Tuck

19.43

U18

N







Under 18 Boys 4k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Matt Thirkettle

14.29

U18

W







Under 20 6k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Patrick Strong

20.21

U20

W

2

Josiah Burton

21.30

U20

N







Walkers Female 6k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Wendy Healey

36.53

SW

W

2

Belinda Heaphy

41.08

VW

W

3

Densie Currie

47.41

VW

W

4

Shirley Beggs

49.06

VW

W

5

Doreen Ryan

49.37

VW

W

6

Nicki Alexander

51.14

SW

W

7

Susanne McIndoe

51.33

VW

W

8

Pam Barker

52.11

VW

W

9

Katrina Goodger

63.50

VW

W







Walkers Male 6k




Place

Name

Time

Grade

Club

1

Micheal Harte

32.50

WM

W

2

Roger Denton

37.40

WM

W

3

Peter Hague

39.52

WM

N

4

Don Sullivan

41.20

WM

n/a

5

Rod Spooer

45.52

WM

W

6

Colin Tasker

45.52

WM

W

7

Martin Van Geldermalsen

47.22

WM

W

8

Bruce Mercer

48.05

WM

W

9

Des Thornton

49.08

WM

W