Waimea Harriers
run for your life

 
Home

Home

Join

Results

Club Contacts 2016

Events Calendar 2016

Walkers Page

Photo Gallery

Who We Are

Links



 
  Miyazu Park 5k Cross Country 2004

Place

NAME

TIME

 

RUNNERS

 

1

Nick Lovell (N)

18.54

2

Bill Revell (N)

19.13

3

Clive Bowman (W)

19.25

4

Derek Shaw (N)

20.09

5

Herman Van Gessel (N)

20.27

6

Rob Stevenson (N)

20.30

7

Wayne Lloyd (W)

20.32

8

Don Wardle (W)

20.34

9

Jock Delaney (N)

20.37

10

Clare Doris (N)

20.52

11

Pete Hughes (W)

21.08

12

Ian McNabb (W)

21.34

13

Robert Rea (W)

21.55

14

Peter Marshall (N)

22.02

15

Kevin Hillier (N)

22.10

16

Paul Burton (W)

22.17

17

Hamish Hilson (N)

22.18

18

Frith Brown (N)

22.26

19

Toni Mockler (N)

22.32

20

Graham Staples (W)

22.37

21

Mark Dempster (N)

22.39

22

Pura Staples (W)

22.52

23

Steve Markham (W)

22.56

24

James Upton (N)

23.14

25

Kelvin Woodley (W)

23.15

26

Andrew Petheram (N)

23.16

27

Mike Reidie (N)

24.03

28

Paul Meeson (N)

24.04

29

Mike Ward (N)

24.16

30

Greg Lineham (N)

24.41

31

Tony Layzell (N)

24.52

32

Fran Kerse (W)

25.56

33

Don Sullivan (N)

26.13

34

Geoff Eban (W)

26.31

35

Eric Verstappen (N)

26.35

36

Hans Anderson (N)

26.36

37

Stuart Hague (N)

28.59

38

Eileen Beattie (W)

29.35

39

Marian McIntosh (W)

31.20

40

Mary Hawkins (W)

57.57

41

Olivia Tuck (N)4 short laps

21.32

 

Due to timing problems some walkers times not recorded

 

Place Walker Time
1 Belinda Heaphy
2 Heather Mcnabb 39.55
3 Bruce Mercer
4 Glenys Perry
5 Des Thornton 43.35
6 Nicki Alexander 43.49
7 Shirley Beggs 43.49
8 Maria Marsh
9 Susanne McIndoe 45.27
10 Stacey Kemp
11 Robert Falloon
12 Katrina Goodger 55.17

Points Series - Race 3, 29/5/04








Miyazu Park Handicap










(W) = Waimea











Clock Time

Actual time






Under 10 girls

1

Danielle Hughes (W)

7.13

6.58







2

Lily Hospers

7.32

4.57

Fastest time

COURSE RECORD



3

Jacinta Dempster

7.56

6.46







4

Sarah Reidie

8.03

6.08







5

Brianna Dempster

8.08

7.23







6

Talia Merrin (W)

8.14

6.39







7

Hannah Shepherd (W)

8.36

6.11


























Under 10 boys

1

Jamie Machen

7.50

6.35

Fastest time





2

Amohia Busby (W)

7.53

7.08







3

Kale Kemp

8.03

8.03







4

Jamie Shaw

8.52

7.37







5

Bradley Turner

9.55

8.40


























Under 12 girls

1

Rebecca Reidie

11.26

11.26







2

Nicole Machen

11.55

10.25







3

Courtney Staples (W)

11.55

11.25







4

Sascha Miller

12.17

9.47







5

Anne Hospers

12.26

9.01

Fastest time

COURSE RECORD



6

Jasmine Doris

13.11

11.51







7

Nicole Wood (W)

16.32

16.17








Hazel Bowering-Scott

wrong course









Lara Malcolm

wrong course



























Under 12 boys

1

Chris Corbett

12.08

8.38

Fastest time





2

Jack Thornton

12.09

9.09


























Under 14 girls

1

Olivia Bird

21.07

15.37


























Under 14 boys

1

Donald Hilson

19.50

12.50

Fastest time





2

Joe Thornton

20.01

14.31







3

Kendall Martin

20.10

13.40







4

Jay Martin

20.19

13.19







5

Nick Max

20.53

19.08







6

Julian Alexander

21.21

16.51


























Under 16 girls

1

Sally Heaphy

21.22

18.52







2

Petra Bolitho

22.06

16.36

Fastest time

COURSE RECORD






















Under 16 boys

1

Ben Reidie

21.18

19.23







2

Ben Wanklyn

21.20

17.00







3

Elijah Burton

21.28

16.43







4

Harry Dixon

21.34

15.29

Fastest time





5

Hamish Upton

21.52

19.37







6

Zeb Martin

21.56

17.36







7

Adam Nisbett

22.02

22.02







8

Chris Max

22.23

16.48