Waimea Harriers
run for your life

 
Home

Home

Join

Results

Club Contacts 2016

Events Calendar 2016

Walkers Page

Photo Gallery

Who We Are

Links



 
  Tasman Centre X/C Champs 2004
Ran at Okaromio in Blenheim in fine conditions

Grade:

Senior Men (20 to 34)

Distance:

12000m

Place

Name

Club

Time

1

John Kennedy

Marl

0:44:53

2

Chad Nichols

Marl

0:47:48

3

Jason Watts

Marl

0:48:04

4

Tom Vaughan

Waimea

0:50:07

5

Pi Tua

Marl

0:53:36

Grade:

Senior Women

Distance:

8000m

Place

Name

Club

Time

1

Belinda Wimmer

Waimea

0:31:47

Grade:

Veteran Men


Distance:

8000m

Place

Name

Age Group

Club

Time

1

Kelvin Read

VM

Marl

0:30:18

2

Mike Morrissey

VM

Marl

0:30:54

3

John Thirkettle

VM

Waimea

0:30:55

47

Tim Cross

VM

Nelson

0:31:38

5

Cliff Bowman

VM

Waimea

0:32:18

6

Greg Payne

VM

Marl

0:32:27

7

Murray Thompson

VM

Marl

0:32:43

8

Elton Merrin

VM

Waimea

0:33:03

9

Rab Rodger

VM

Marl

0:34:02

10

Bruce Patrick

VM

Waimea

0:35:53

11

Paul Burton

VM

Nelson

0:37:12

12

Ron Adams

VM

Marl

0:37:18

13

Peter Marshall

VM

Nelson

0:37:21

14

Russel Lundon

VM

Marl

0:37:58

15

Steve Markham

VM

Waimea

0:38:02

16

Dennis Patchett

VM

Marl

0:38:41

17

David Bendall

VM

Marl

0:38:54

18

Ian McNabb

VM

Waimea

0:39:07

19

Murray Black

VM

Marl

0:39:29

20

Bill Hunter

VM

Marl

0:41:34

21

Tony Layzell

VM

Nelson

0:41:43

22

Wayne Gee

VM

Marl

0:41:58

23

Mike Reidie

VM

Nelson

0:42:44

24

Philip Watson

VM

Marl

0:43:34

25

Phil Hood

VM

Marl

0:44:09

26

Steve Olson

VM

Marl

0:45:47

27

Ray Waters

VM

Marl

0:47:52

28

Dean Craghead

VM

Marl

0:49:25

29

Alistair Christie

VM

Marl

0:50:52











Grade:

Veteran Women


Distance:

6000m

Place

Name

Age Group

Club

Time

1

Sue Marfell

VW

Marl

0:27:45

2

Nicky Cameron-Dunn

VW

Marl

0:28:44

3

Janice Payne

VW

Marl

0:29:28

4

Wlli Borst

VW

Marl

0:29:54

5

Fran Kerse

VW

Waimea

0:31:54

6

Linda LeSeuer

VW

Marl

0:35:08

7

Stephanie Wratt

VW

Marl

0:35:40

8

Marion McIntosh

VW

Waimea

0:37:19

9

Nicola Henson

VW

Marl

0:42:10

10





Grade:

Walkers

Distance:

6000m

Place

Name

Club

Time

1

Brenda Hatwell

Marl

0:46:44

2

Shirley Beggs

Waimea

0:54:17

3

Nicky Alexander

Waimea

0:54:40

4

Wendy Read

Marl

0:58:39

5

Heather McNabb

Waimea

1:02:03

6

Katrina Goodger

Waimea

1:08:31

Grade:

Men 19 and under

Distance:

8000m

Place

Name

Club

Time

1

Patrick Strong

Waimea

0:28:30

2

Matt Thirkettle

Waimea

0:30:23

 




 








Grade:

Women 19 and under

Distance:

6000m

Place

Name

Club

Time

1

Mandy Russ

Waimea

0:27:09

2

Tessa Murray

Waimea

0:30:47

Grade:

Boys 16 and Under

Distance:

6000m

Place

Name

Club

Time

1

Dominic Channon

Nelson

0:23:21

2

Jules Riley

Waimea

0:23:42

3

Martin Hay

Marl

0:24:52

4

Matt Russ

Waimea

0:25:38

5

Harry Dixon

Nelson

0:26:07

6

Sam Logan

Marl

0:27:20

7

Elijah Burton

Nelson

0:27:24

8

Nigel Hay

Marl

0:28:59

9

Bradley Vile

Marl

0:30:54

10

Ben Reidie

Nelson

0:33:13

 




 












Grade:

Girls 16 and Under

Distance:

4000m

Place

Name

Club

Time

1

Petra Bolitho

Nelson

0:15:21

2

Terra Dumont

Waimea

0:16:24

Grade:

Boys 13 and Under

Distance:

3000m

Place

Name

Club

Time

1

Donald Hilson

Nelson

0:12:49

2

Jay Martin

Nelson

0:12:59

3

Kendall Martin

Nelson

0:13:53

4

Ben Payne

Marl

0:15:21

5

Joe Thornton

Nelson

0:15:37

6

Brendon Gee

Marl

0:23:09

Grade:

Girls 13 and under

Distance:

3000m

Place

Name

Club

Time

1

Tarra Farrer

Waimea

0:14:13

2

Jemma Read

Marl

0:17:27

Grade:

Boys 11 and Under

Distance:

2000m

Place

Name

Club

Time

1

Craig Lautenslager

Waimea

0:08:08

2

Regan Marshell

Marl

0:09:26

3

Gareth Vile

Marl

0:09:42

4

Joe Couper

Marl

0:09:58

Grade:

Girls 11 and Under

Distance:

2000m

Place

Name

Club

Time

1

Hazel Bowering-Scott

Nelson

0:08:02

2

Lara Malcolm

Nelson

0:08:09

3

Anne Hospers

Nelson

0:09:01

4

Bronwyn Barnes

Marl

0:10:00

5

Rebecca Reidie

Nelson

0:10:32

6

Savannah Gee

Marl

0:10:41

7

Nicole Payne

Marl

0:10:46

Grade:

Boys 9 and Under

Distance:

1000m

Place

Name

Club

Time

1

Mitchell Hunt

Nel

0:04:30

2

Bradley Read

Marl

0:04:44

3

Harrison Yates

Marl

0:05:08

4

Tom Cameron-Dunn

Marl

0:05:36

5

Nick Healy

Marl

0:05:38

6

Sam Cameron-Dunn

Marl

0:07:29

7

Ben Goulton

Marl

0:09:13

8

Aidan Neal

Marl

0:10:58

Grade:

Girls 9 and under

Distance:

1000m

Place

Name

Club

Time

1

Lily Hospers

Nelson

0:04:38

2

Brianna Sutherland

Marl

0:05:17

3

Sarah Reidie

Nelson

0:05:18

4

Hannah Shepherd

Waimea

0:05:25

5

Talia Merrin

Waimea

0:05:41

6

Olivia Marr

Marl

0:06:18

7

Rebecca Healy

Marl

0:06:29

8

Brianna McKnight

Waimea

0:06:49

9

Holly Faletanoai

Marl

0:08:33