Waimea Harriers
run for your life

 
Home

Home

Join

Join

Results

Club Contacts 2016

Events Calendar 2016

Walkers Page

Photo Gallery

Who We Are

Links



 
  Centre Cross - Country Champs 2009
Rabbit Island 18/07/2009

Place Senior Men 12k Club Time
Place Under 8 Girls 1k Club Time
1 Josh Barber N 45.36
1 Sophie Wemyss N 5.00
2 Jake Stow
47.45
2 Eloise Beattie W 5.09
3 Aaron Walbran
48.06
3 Lisa Healey N 5.10
4 Daryl Nish W 56.35
4 Lettie Stow
6.34
5 Craig Harford W 56.52




6 Chris Whitiker
64.08
Place Under 8 Boys 1k Club Time





1 Scott Morris N 4.19
Place Vet Men 8k Club Time
2 Sam Gastrell N 4.33
1 Cliff Bowman W 28.06
3 Jody Stow
6.40
2 Brian Kemp W 29.04




3 Ian Thomas T 29.36
Place Under 10 Girls 1k Club Time
4 Patrick Meffan N 29.43
1 Montana Heslop N 4.08
5 Dave Dixon N 30.51
2 Isabella Wemyss N 5.07
6 Jonathon Linyard W 31.20
3 Lucy Devese N 5.26
7 Tim Cross N 31.43




8 Derek Shaw N 32.47
Place Under 10 Boys 1k Club Time
9 Elton Merrin W 33.13
1 Remus Courtenay N 3.59
10 Gary Marshall W 33.27
2 Jordy Suckling N 4.14
11 Bruce Patrick W 35.06
3 Billy Bathgate N 4.22
12 Hayden Johnson N 35.49




13 John Shepherd W 36.11
Place Under 12 Girls 2k Club Time
14 Graeme Sellars N 37.23
1 Claire Erasumus N 8.03
15 Paul Meeson N 38.04
2 Megan Oliver N 8.04
16 Ian McNabb W 38.09
3 Gabbi Courtenay N 8.28
17 Kelvin Woodley W 38.41
4 Bonita Morrissey Smith N 8.35
18 Tony Layzell N 42.01
5 Ruth Johnson N 8.48
19 Stuart Hague N 44.50
6 Chelsea Harvey N 8.58
20 John Fitton W 48.09
7 Libby Malthus
9.11





8 Maddy Bartle N 9.22
Place Senior Women 8k Club Time
9 Juliana Los N 10.06
1 Bernadette Whitiker
37.26




2 Nyle Sunderland N 44.15
Place Under 12 Boys 2k Club Time





1 Angus Wemyss N 7.48
Place Vet Women 6k Club Time
2 Max Winterton N 7.50
1 Paula Canning W 24.42
3 Ben Devese N 8.30
2 Fran Kerse W 30.23
4 Hugo Peckham N 8.52
3 Eileen Beattie W 30.49
5 Jordon Harvey N 9.28
4 Oddette Llewellin W 34.04
6 Jamie Shaw N 9.30
5 Lorraine Shepherd W 49.24
7 Tim Gastrell N 10.56









Place Walkers 6k Club Time
Place Under 14 Girls 3k Club Time
1 Peter Hague N 36.36
1 Georgia Anderson N 12.57
2 Gary Holz N 38.09
2 Maddie Stanley N 13.02
3 Ros D'Agnilli W 40.36
3 Lydia Peckham N 15.50
4 Rod Sharp
41.43




5 Lyn Sharp
50.43
Place Under 14 Boys 3k Club Time
6 Pam Barker W 50.48
1 Mike Lowe N 10.39
7 Nicki Alexander W 56.29
2 Josh Barry N 10.39





3 Thomas Anderson N 11.28





4 Jeffrey Lautenslager N 11.35





5 Hugo Lawrence N 11.47





6 Oliver Peckham N 12.27














Place Under 16 Girls 4k Club Time





1 Lara Malcolm N 16.40














Place Under 16 Boys 6k Club Time





1 Tom Stringer W 21.17





2 Craig Lautenslager N 21.24














Place Under 19 Girls 6k Club Time





1 Josie Wilcox N 23.31














Place Under 19 Boys 8k Club Time





1 Ewoud Noordeloos N 28.04





2 Joe Dixon N 29.21





3 Claude Meffan N 30.47